FreeCoin.cz
Registrovat
Něco o Bitcoinu
Bitcoin

Vzhledem k tomu, že jste se dostali až k naší službě, už jste pojem Bitcoinu jistě slyšeli, ale stále je poměrně dost lidí, kteří si nedokáží vůbec představit, co to Bitcoin je. Podíváme se na něj trochu blíže.

Má tedy smysl se Bitcoinem zabývat? Odpověď je prostá. Má to smysl, ale není to úplně jednoduché na pochopení, nicméně hned úvodem je dobré zmínit, že vůbec do důsledku nepotřebujete znát jak Bitcoin vzniká, co jsou hashe, co se kde počítá a nepočítá. Po uživatelské stránce je to podobné jako užívání webových stránek vs. jejich tvorba. Je to tak, že Bitcoin můžete v klidu používat, ale nepotřebujete do detailu vědět veškeré podrobnosti. Nicméně níže pak samozřejmě naleznete podrobnější informace.

Celkové množství Bitcoinů, které mohou být vytěženy je cca 21 000 000? To bývá předmětem kritiky z obavy, že 21 milionů jednotek nemusí pro využití Bitcoinů jako měny dostačovat. Realita je taková, že každý Bitcoin je dělitelný až na osm desetinných míst, je tedy k dispozici více jednotek měny, než amerických dolarů.

Co je to tedy ten Bitcoin?

Bitcoin je digitální (krypto) měna, kterou roku 2009 vytvořila osoba nebo skupina známá jako Satoshi Nakamoto. Toto jméno je nicméně smyšlené a autor dodnes není známý. Bitcoinem lze označit jak samotnou měnu, tak také software a P2P síť. Je možné vyzdvihnout několik základních vlastností Bitcoinu, první je fakt, že je tato měna plně decentralizovaná tzn. nemá žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku, potvrzování transakcí zajišťují jednotliví členové sítě kolektivně. S tím souvisí také to, že převody probíhají bez prostředníků a přímo k vám. Druhou základní vlastností je fakt, že se jedná o měnu celosvětovou a neexistují zde žádné omezení. Bitcoinem tedy můžete platit člověku, co stojí vedle vás, nebo s ním zaplatit někomu na druhé straně světa. Za třetí se dá říci, že je z kryptologického hlediska neprolomitelná, jelikož s dnešním výpočetním výkonem je prolomení v reálné době počítané na roky/desetiletí. Jako čtvrtou vlastnost lze označit to, že je tato měna anonymní. Adresa vaší peněženky je shluk čísel a písmen, žádné další údaje. Jako pátou a poslední vlastnost lze uvést to, že je Bitcoin velmi dobře směnitelný a jeho zdrojové kódy jsou zcela otevřené, lze tedy ověřit do detailu, jak funguje.

Bitcoinových peněženek můžete mít neomezené množství! Je to jednoduché, stačí si ve vaší webové / lokální bitcoinové peněžence přidat další, např. pro všechny platby z Faucetů (viz. níže) si vytvoříte jednu peněženku a pro vše ostatní pak druhou atp.

Další informace o Bitcoinech Jak vypadá BTC adresa?

Bitcoinová adresa (peněženka) je unikátní identifikátor, který Vám umožňuje přijímat Bitcoiny. Tato adresa může být kdekoliv, může být u Vás v počítači (který je připojený k internetu), může být také v nějaké k tomu určené službě (Bitcoinové peněženky, o nich níže). Adresa Bitcoinové peneženky vypadá např. takto: 1A8kq2rvrnFYgk5tnL17JymqKYXp4Jk6C5 a jedná se o veřejný údaj. To znamená, že ji řeknete (spíše pošlete) komukoliv, od koho chcete inkasovat Bitcoiny a nemusíte se nijak bát zneužití. Onen uživatel / služba Vás následně na adresu této peněženky vyplatí, P2P síť zná adresu peneženky, Bitcoiny tedy dorazí k Vám a Vy s nimi dále libovolně nakládáte. Každou Bitcoinovou transakci schvaluje majorita uživatelů sítě a až pak je potvrzena a připsána na konkrétní peněženku. Tím je zaručeno, že ji nelze zfalšovat. Ani autor, ani další jednotlivci, žádné skupiny a ani vlády nemohou bitcoin ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat, kontrolovat nebo způsobovat inflaci.

Kde jsou Bitcoiny uloženy a je možné o ně přijít?

Bitcoiny jsou uloženy buď v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou, nebo uchovávány pomocí služeb třetích strany (webové peněženky). Pokud Bitcoin uložíte přímo u sebe v počítači, pomocí specializovaného software (o peněženkách se dozvíte více níže), tak to opravdu funguje tak, že na vašem pevném disku, flash disku, NAS úložišti atp. je uložen soubor s Bitcoiny. Pokud byste tedy tento disk vyhodili / zničili, tak zničíte i vaše Bitcoiny. Proto je třeba důsledně zálohovat, dodržovat důsledně bezpečnost apod. a nebo využívat ony webové peněženky, kde je bezpečnost zaručena (pokud aktivujte prvky jako 2-fazové ověření přihlášení apod.)

Konkrétní případ se stal v roce 2013, kdy brit James Howells omylem vyhodil disk s Bitcoiny v hodnotě přes 150 milionů korun. Celý článek si můžete přečíst zde:novinky.cz.

Jak konkrétně Bitcoin vzniká?

Bitcoiny se tzv. těží, jedná se asi o nejtechničtější část celé problematiky kolem Bitcoinu. Jednoduše řečeno jde o výpočty. Dříve se tato těžba prováděla za pomocí CPU. Tyto doby jsou již dávno pryč, pak nastoupila doba grafických karet, tyto doby už jsou také pryč a jediná šance jak aktuálně Bitcoiny těžit napřímo, jsou tzv. ASIC zařízení. Jedná se o speciální hardware, který je na těžení Bitcoinu přímo navržený. K zařízení připojíte odpovídající zdroj, zaregistrujete se do tzv. mining poolu a můžete začít. Výkon těchto zařízení je uváděn v "hash", nejčastěji je možné se setkat s MH/s (low-end), GH/s (standard), TH/s (high-end) a PH/s (v těchto jednotkách se uvádí už jen součty výkonů více zařízení, např. v mining poolu). Poslední možnost těžby, v poslední době velice oblíbený, je pronájem výkonu bez nutnosti zařízení kupovat. Pokud vás fungování Bitcoinu zajímá do detailu, doporučujeme přečíst tyto materiály.

Bitcoin peněženka

Bitcoinová peněženka je program, který uchovává Vaše Bitcoiny a umožňuje Vám přijímat a odesílat platby. Může to být buď webová peněženka nebo program nainstalovaný ve Vašem počítači. Nejpoužívanější webovou peněženkou je Blockchain. Jedná se o nejbezpečnější a patrně nejrychlejší způsob. Pokud chcete mít Bitcoinovou peněženku u sebe v počítači, stáhněte si jeden z vybraných programů ze stránek bitcoin.org. Upozorňujeme, že některé peněženky stahují k Vám do počítače celou historii všech transakcí (může to trvat i 2-3 dny a zabere minimálně 40 GB místa na pevném disku).

Žádné jiné peněženky než ty, které jsou uvedeny na bitcoin.org, důrazně nedoporučujeme používat.